Modern világunkban szinte mindenkit érint a környezetszennyezés, de ugyanúgy a stressz is, ami a fejbőrt védekezésképpen zsírosodásra készteti. A zsíros hajszálak felszívják a rájuk rakódott szennyeződést, összetapadnak, elnehezednek, és súlyuknál fogva fejünkhöz lapulnak. Emellett azonban számos egyedi tényezőt is okolhatunk.
Genetikai adottság a hajszálak vastagsága, a szőrtüszők száma és minősége. A vékony szálú és a ritkás hajnak kevésbé van tartása, ezért igyekszünk különféle kemikáliákkal frizurát varázsolni belőle. De ha nem megfelelő minőségű és mennyiségű sampont, balzsamot vagy hajlakkot használunk, sokszor csak tovább rontunk a helyzeten – összeáll, összetapad és lelapul. Előfordul, hogy a drasztikus mechanikai hatások, mint például a hajsütővas gyakori használata, vagy a hajszárító túl forró levegője vékonyítja el a hajszálakat.
A másik véglet, hogy valakinek vastagszálú vagy túl sűrű a haja, esetleg mindkettő. A sok haj nehéz, így súlya lehúzza és lelapítja.

|
Hogyan védekezzünk a lelapuló haj ellen?
1. Kerüljük a 2+1 samponokat! Ezek életmentőek, ha sietünk, de rendszeres használatuk többet árt, mint használ. Egyrészt, mert nem tisztítják eléggé a fejbőrt, másrészt azért, mert szálkás, töredezett végűvé teszik a hajszálakat, melyek végül elvékonyodnak, összetapadnak és lelapulnak. Használjunk proteintartalmú sampont, lehetőleg olyat, amely gyógynövényeket is tartalmaz.
2. Óvatosan a balzsammal! A balzsam legyen könnyű, megfelelően savas, és szintén proteintartalmú. Ne használjunk belőle túl sokat, és mindig alaposan öblítsük ki hajunkból. Vannak kifejezetten zsíros, vékony szálú hajra való gyógynövényes, proteintartalmú készítmények, amelyek megakadályozzák, hogy a haj összetapadjon. Hatásukra a hajszálak könnyűvé válnak, és dúsabbnak hatnak. Kiegészítésképpen megpróbálkozhatunk a természetes hajöblítőkkel is, amelyek vitalizálják is a hajat. Ilyenek például a csalánfőzet, az almaecetes vagy a citromleves víz.

|
3. Dúsítsuk bátran! • Lehetőleg ritkán használjunk hajsütővasat, mert azzal szintén hozzájárulhatunk hajszálaink töredezéséhez, elvékonyodásához. • Érdemes időt szánni a hajcsavarásra, ha félhosszú vagy hosszú a hajunk. A nagyobb méretű melegcsavarók kíméletesek, nem göndörítik, csak lágyan hullámosítják a hajat, sőt meg is emelik a fejtetőn. Kerüljük azonban a dauert, mert drasztikusan roncsolja a hajat. • Ha tányéros hajszárítóval szárítjuk hajunkat, a tüskékből áradó meleg levegő elemeli a hajat a fejbőrtől. Rövid és félhosszú hajhoz is használhatjuk. • A tupírozás sokszor hasznosnak bizonyul a lelapuló haj dúsításánál, formázásánál.
4. Nem mindegy, milyen a hajlakk Azok a hajlakkok, amelyek nem a hajszálakba beszívódva rögzítenek, hanem csak egy ragacsos réteget képeznek rajtuk, nehézzé teszik a hajat, amely azután összetapad és megintcsak lelapul.
További tippek
Az egyik legjobb védekezés a lelapuló haj ellen, ha jól van levágva. Viszont nem könnyű megtalálnunk az arcformánkhoz és hajunk szerkezetéhez egyaránt megfelelő frizurát. Ha a haj vastagszálú, semmiképp sem szabad megtépni, mert akkor hatalmas, torzonborz fejünk lesz.
• Kinek áll jól a lelapuló haj? Az ovális és a telt arcúaknak kifejezetten előnyös a fejhez lapuló haj. A kerek arcot azonban optikailag nyújtani kell, ezért a lapos haj még jobban kerekíti. A hosszúkás arc esetében sem előnyös megoldás a fejet még inkább nyújtó, lelapuló haj.
• Szerencsés a rövid haj? A vékonyszálú haj sokszor szebb, ha rövidre van vágva. Sok arcformához nagyon jól áll, azonban sok törődést igényel. Bár kezelhetőbbnek tűnik, vékonyszálú haj esetében bíbelődnünk kell a formázásával. Ezért ha olyan életet élünk, hogy ez nem fér bele az időnkbe, jobb, ha félhossszú frizurát választunk. |

Hogyan érhetjük el a természetes, hullámos hatást dauerolás nélkül? Minden a terméktől függ. Amit sokan nem tudnak, az az, hogy az emberi hajszál mikroszerkezetében mindig található egyfajta hullám. Kezdetnek nem kell mást tenni, mint táplálni ezt a hullámot a megfelelő samponnal, kondicionálóval és hajpakolással. Ha ez megvan, akkor jöhet a minőségi kiegészítő, ami szintén ápolja a hajat.

Nagyon fontos, hogy hosszú, göndör hajra kizárólag habot használjunk! Sok nő ki nem állhatja hajának természetes esését, mert kócosnak, rendetlennek mutatkozik, és gyakran betöredezik a vége. Ahogy a barátnőm mondja: „összeugrik a göndörsége", amely mindenképpen elkerülendő. A hab használatával viszont puhává és természetesen hullámossá tehetjük frizuránkat.
Először mossuk meg hajunkat a speciálisan hullámos hajra való samponnal. Ha szükséges, esetenként használjunk kondícionáló hajpakolást, egészen a tövekig. A szárítás után jöhet a formázás. A magam részéről csak akkor kezdem formázni a hajam, ha már teljesen megszáradt. Általában nem használok hajszárítót, mert ez túl bodrossá és széttartóvá teszi a hajam. Persze ha sietek, a hajszárító elkerülhetetlen.
A következő lépés, a hab felvitele a hajra. Hajunk minőségétől függően, pumpáljunk egy keveset a tenyerünkbe – általában elegendő kettő és öt nyomás közötti mennyiség –, majd alaposan dörzsöljük be a habot a hajba. A legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hogy nem egyenletesen rakjuk fel a habot. Ennek az lehet az eredménye, hogy frizuránk tartás nélkülivé válik. Az egyik oldalon lóg, a másikon hetykén göndörödik, amit senkinek sem ajánlok. Egy minőségi hab helyes használatával ugyanakkor elkerülhetőek a bonyodalmak: a haj puha lesz és fényes, magunk és környezetünk legnagyobb örömére!
Forrás: Nők Lapja Cafe (www.noklapja.hu) |